Гастрит - здебільшого інфекційне захворювання. Але для того щоб носійство мікроорганізмів перетворилося в хворобу, потрібні сприятливі фактори. Якщо сніданок - це чашка кави, обід - шматок піци, а вечеря - сковорода смаженої картоплі, то печія і біль в животі не за горами. Що ж можна їсти при загостренні гастриту шлунка?
Корисна, особливо в сезон, суниця, в тому числі садова. «Лікувальна» доза - не менше половини склянки щодня протягом двох літніх тижнів. Добре б потоваришувати з молоком: радянська традиція видавати його за шкідливість, мабуть, була придумана для профілактики гастриту. Легкий ефект молока злегка знижує кислотність і допомагає при печії.
Як бути при загостренні гастриту?
Якщо натщесерце під ложечкою ниє, а після їжі нудить, голодувати не обов'язково. Однак харчування при загостренні хронічного гастриту в перші 2-3 дні максимально щадна.
Можна: слизові супи, протерті молочні каші, парові омлети, сир, суфле з нежирного м'яса і риби, киселі і компоти з ягід і фруктів, молоко.
Через 2-3 дні, щонайбільше за тиждень, дієту треба розширювати, поки шлунок остаточно не зледащів. Додають: супи молочні та круп'яні, парові котлети і фрикадельки, нежирні м'ясо і риба шматком, відварені або приготовані на пару, сир, сметана, підсушений білий хліб, сухе печиво, потім - здобні пироги з м'ясом або яблуками, макарони, гарніри з круп ( гречка, рис), овочі (картопля, гарбуз, морква, кабачки) - відварні, спочатку у вигляді пюре, зелень кропу і петрушки, зефір, мармелад, чай з молоком, какао.
А якщо кислотність знижена?
Це буває при тривалому перебігу захворювання, коли на зміну запальним змінам в шлунку приходить атрофія, або при рідкісної аутоімунної формі гастриту. При цій формі страждає процес перетравлення їжі, нерідко з'являється нестача вітамінів і анемія: залізо і В12-дефіцитна. Отже, основна мета - забезпечити надходження з їжею необхідних мікроелементів і підсилити вироблення травних ферментів. Це механічно щадна, а хімічно стимулююча дієта. Дозволяється і тушкувати, і запікати, і варити, і смажити - але грубої скоринки потрібно уникати, тому панірування виключаються. Продукти, що містять клітковину (це овочі), краще їсти протертими. Занадто гаряча або дуже холодна їжа некорисна. Солоні продукти (оселедець, огірки), прянощі в помірних кількостях дозволяються, а гіркоти навіть рекомендуються.