Від улюблених цукерок, різних тістечок і тортів рівень цукру в крові моментально зашкалює. Перебір глюкози загрожує вашому чаду підвищеною збудливістю, алергією, ожирінням, карієсом і, як сумний підсумок - цукровий діабет.
Зловживання солодощами неминуче призводить до проблем в роботі печінки, згубно впливає на здорову кишкову мікрофлору, а вона, як відомо, відіграє важливу роль у зміцненні загального імунітету організму.
У «швидких» вуглеводів, до яких відносяться солодощі, є норми споживання. У щоденному раціоні харчування дорослої людини їх повинно бути не більше 10%, в меню дитини - близько 5%, дітям до 3-х років солодощі взагалі не рекомендуються.
Не турбуйтеся, необхідну норму глюкози дитина отримає з складних і, відповідно, більш корисних для організму, що росте, вуглеводів, тих же макаронів, каш, фруктів.
У віці до 6 років дитячий організм може впоратися без побічних наслідків з 20 грамами цукру. В 7-11 років допустимо споживання 24 грамів цукру, а в 11-18 - 30 грамів.
Справжній бич маленьких ласунів - алергія і карієс. Спробуйте з малих років привчити дитину до сухих фруктів. Вони і смачні, і корисні. Домашня кулінарія - відмінний спосіб контролювати кількість цукру в раціоні дитини.
Тим, чиї діти вже щільно «підсіли» на сумнівні магазинні «вкусняшки», педіатри радять замість заборон, які приведуть до ще більшої тязі дитини до солодкого, постаратися без зайвих нервів контролювати і обмежувати поглинання дитиною ласощів.
Лайфхак: якщо вашу дитину завалили солодкими подарунками, домовтеся з ним про ліміт і «розтягніть» їх на кілька тижнів або краще місяців. До речі, зі спокійною душею, можете з ним брати участь у знищенні солодких запасів: "А тата з мамою почастуєш?", - користуйтеся, поки цей трюк діє, приймайте удар на себе, але не забувайте про загрозу діабету.