Гранат можна їсти навіть з кісточками. Кислуватий червоний фрукт має багато корисних властивостей.
Користь граната
1. Для серця і судин. Якщо перерахувати найкорисніші для серця продукти — гранат обов’язково очолить такий рейтинг. Мікроелементи і вітаміни в складі граната збільшують концентрацію гемоглобіну в крові, зміцнюють стінки судин, знижують ризик розвитку атеросклерозу і анемії. Гранатовий сік корисний при підвищеному тиску. Щоб отримати максимум користі для серця, ягоди граната потрібно їсти з кісточками.
2. Для суглобів. Поліфеноли в складі граната борються із запаленнями хрящової тканини і знижують ризик розвитку ревматоїдного артриту. Тому гранат корисний для всіх, хто скаржиться на болі в суглобах.
3. Для імунітету. Антиоксиданти в складі граната ефективні проти запалень, тому фрукт можна вважати природним протизапальним. Відомі також антибактеріальними властивості граната. Цей фрукт дуже корисний взимку, коли наш імунітет ослаблений. Також червоні ягоди багаті вітамінами C і K, користь яких для імунітету добре відома.
4. Для мозку і пам’яті. Дослідження показали користь граната для мозку. Ягоди і гранатовий сік покращують довгострокову і зорову пам’ять, сприяють швидкому відновленню після наркозу і знижують ризик розвитку хвороби Альцгеймера в старості.
5. Для кишечника і шлунка. Гранат дуже корисний для кишечника, якщо є його з кісточками. У них міститься багато корисної для травлення клітковини. Цей фрукт корисний для мікрофлори шлунка і допомагає при діареї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Чому не можна проколювати вуха дівчаткам до 14 років?
Поради батькам, як навчити дитину захищати себе від булінгу