З часом наші вени починають втрачати пружність. Але їм можна допомогти завдяки харчуванню.
Вітамін Е. Зберегти еластичність вен допоможе вітамін Е, який міститься в пророслих зернах пшениці, сої, сочевиці, яєчному жовтку, салаті та оливковій олії.
Вітамін С. Ще один важливий помічник-вітамін С. Багатьом він з дитинства знайомий по аскорбінці, яку зазвичай давали мами під час застуди для підтримки імунітету, але цей вітамін має й іншу корисну властивість – сприяє зменшенню набряклості на ногах і робить вени міцнішими. Тому в дієту при варикозі слід включити цитрусові, чорну смородину, обліпиху, полуницю, солодкий перець, білокачанну капусту та зелень.
Вітамін P. Може трохи менш відомий, але не менш важливий вітамін Р або, як його ще називають, рутин. Він відповідає за зміцнення венозних стінок та клапанів. Ним багаті волоські горіхи, шипшина, зелений чай.
Біофлавоноїди. Особливими помічниками у профілактиці варикозної хвороби будуть біофлавоноїди. Вони розчиняють тромби та полегшують рух крові по венах. Ці мікроелементи присутні у темних сортах черешні та кислої вишні, морепродуктах, морській капусті, яловичій печінці. До речі, про морепродукти – їх вживання сприяє виробленню еластину – речовини, яка зміцнює стінки судин і не дає їм розтягуватися.
Вода та напої. Щодо рідини, то намагайтеся вживати не менше 1,5-2 літрів на день. Це можуть бути натуральні соки, морси, компоти, чай. Якщо в організм надходить мало рідини, кров стає в'язкою, що ускладнює її просування судинами і збільшує навантаження на них. Для любителів кави – не більше 1-2 чашок на день і краще з молоком.
Спробуйте на собі таку дієту, а потім напишіть нам у коментарях про результати.