Ми звикли думати, що жир у продуктах - це абсолютне зло. Але не все так просто.
Жири приносять в організм більше калорій, тому лікарі для збереження нормальної ваги часто радять зменшити кількість жирної їжі, а ще краще зовсім від неї відмовитися! Однак не всі жири завдають шкоди, існують і такі, що отримали назву корисних. Корисні жири поділяються на три групи: насичені, поліненасичені та мононенасичені атомами водню.
1. Насичені жири
Насичені жири при кімнатній температурі частіше тверді, їх джерелом є продукти тваринного походження (яловичина, жирні молочні продукти), а також тропічні олії (кокосова, пальмова), які часто використовуються в харчовій промисловості через свою дешевизну та здатність довго не псуватися, проте користь їх для організму є сумнівною.
2. Мононенасичені жири
Ненасичені жири при кімнатній температурі частіше рідкі, і затвердіння їх часто піддають так званій гідрогенізації. Продукти (маргарини, спреди), що виходять при цьому, більш шкідливі, ніж насичені жири, і містять трансжирні кислоти, що підвищують ризик коронарної хвороби, серцево-судинних і онкологічних захворювань, хвороби Альцгеймера, а також можуть призвести до безпліддя.
Джерело мононенасичених жирів - олія каноли та горіхові олії, а також оливкова та арахісова олія. Їхня головна корисна властивість — вирівнювати співвідношення поганого і хорошого холестерину, одночасно підтримуючи в нормі рівень загального холестерину.
3. Поліненасичені жири
Поліненасичені жири поділяють на три типи, які називаються Омега 3, 6 і 9. Усі вони приносять велику користь організму, зокрема, знижують хронічні запалення та покращують тканинний метаболізм. Поліненасичені жири необхідні здоровій людині в кількості від 5 до 10 г на день, основним їх джерелом є рослинні олії з горіхів, а також жирна риба. Риба має бути морською, спійманою в холодних північних водах, при цьому не варто відмовлятися і від рибних консервів в олії - вони також принесуть користь організму.
А ви стежите за тим, скільки жирів вживаєте?