Якщо люди постійно переносять фізичне навантаження, то їм і харчуватися треба відповідно.
1. Домашній бульйон із кісток. "Кістки - для собак", - могли б сказати ви. Ну так дізнайтеся, що кістки, кістковий мозок та хрящ містять цілу низку корисних для організму поживних речовин, таких як кальцій, магній, фосфор та йод. Під час приготування бульйону колаген з кісток розпадається, а при охолодженні перетворюється на желатин – дуже важливий для організму білок, який містить низку цінних амінокислот. Готується дуже просто: зваріть яловичі кістки, додайте в каструлю сіль, перець та кілька інших продуктів для підвищення імунітету, таких як цибуля, часник та імбир.
2. Цибуля та часник. Ці два овочі з сильним запахом люди використовують для зміцнення імунітету з давніх часів, і правильно роблять. Було проведено безліч досліджень, які довели, що аліцин, що міститься в них, має здатність боротися з вірусами і бактеріями. В результаті одного з останніх досліджень, у якому брала участь велика кількість людей, було встановлено, що в довгостроковій перспективі люди, які вживають добавки на основі часнику, застуджувалися менше, а симптоми застуди зникали швидше.
3. Цитрусові, крім того що вони дуже смачні, рекомендовані і тому, що містять велику кількість вітаміну С - головного ворога вірусів і бактерій. Ризик захворіти на три серйозні застуди протягом п'яти років знижується на 60%, якщо приймати щодня по 500 мг вітаміну С.
4. Імбир. Імбир містить певні речовини, спрямовані на усунення закладеності носа та полегшення кашлю. Щоденне споживання свіжого імбиру призводить до нездатності риновірусів прив'язатися до клітин та сприяє секреції противірусних речовин, що борються з вірусами, що знаходяться на слизових оболонках.
5. Ферментовані продукти. Йогурт, кефір, консерви та інші ферментовані продукти дуже багаті на пробіотиків. Пробіотики – це дружні бактерії, які відіграють важливу роль у збалансуванні кишкової флори, допомагають покращити травлення, зміцнити імунну систему та прискорюють обмін речовин.
А ви вживаєте ці продукти?