Наказ Міністерства охорони здоров'я, який забороняє вказувати в рецепті торгова назва лікарського засобу і зобов'язує вказувати тільки міжнародна непатентована назва (МНН), набуде чинності 31 грудня поточного року. Про це повідомила директор департаменту з питань якості медичної та фармацевтичної допомоги МОЗ Тетяна Донченко.
Вона зазначила, що заборона вказівки торговельної назви поряд з обов'язком провізорів інформувати пацієнтів про повний перелік наявних в аптеці лікарських засобів з одним і тим же діючою речовиною сприятиме тому, що фармкомпанії перестануть просувати свої дорогі препарати, стимулюючи лікарів призначати їх пацієнтам.
Водночас Донченко зазначила, що виписування рецепта з вказівкою МНН НЕ перекладе відповідальність за життя і здоров'я пацієнта з його лікуючого лікаря на провізора, який відпускає ліки в аптеці, передає Інтерфакс-Україна.
Днями на веб-сайті МОЗ було оприлюднено наказ, відповідно до якого рецепти виписуються із зазначенням тільки МНН лікарського засобу. Використання торговельної назви допускається тільки у разі, якщо лікарський засіб не має МНН, відноситься до біосімілярам, ??відпускається на пільгових умовах або безоплатно, а також у разі, якщо воно підлягає предметно-кількісному обліку.
Ввести в порядок виписування ліків норму про зазначення в рецепті не торгового, а міжнародної непатентованої назви ліки зажадала від Мінздава Державна служба з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва (Держпідприємництва).
На думку експертів Держпідприємництва, діючий наказ МОЗ № 360, що дозволяє виписувати рецепти із зазначенням торговельної назви лікарського засобу, дозволив лікарям лобіювати дорогі препарати конкретних виробників.
Водночас Всеукраїнська аптечна асоціація звернулася до Держпідприємництва з проханням скасувати таке рішення. Аптекарі, зокрема, вважають, що виписка рецептів та вимог-замовлень по МНН позбавляє лікаря можливості вільного вибору і призначення оптимальних, на його думку, для пацієнта лікарських засобів, а також проконтролювати, який саме препарат отримав пацієнт.