Мідь - мікроелемент, який відповідає за вироблення енергії і формування тканин. Дієтолог Емер Делані розповідає, скільки нам потрібно міді на добу, і які продукти є хорошими джерелами цього елемента.
"Мідь є мікроелементом і компонентом різних ферментів, які каталізують безліч різних реакцій в організмі, в тому числі сприяють виробленню еритроцитів, лейкоцитів і запускають процес виділення заліза з утворенням гемоглобіну (речовини, що переносить кисень по всьому організму). Вона, в основному, абсорбується у верхній частині тонкої кишки і, в меншій мірі, в шлунку", - розповідає Емер Делані.
Властивості і метаболізм міді
Велика частина міді в організмі знаходиться в кістках, м'язах, печінці, нирках і мозку. Близько 5% міді знаходиться в кровотоці, з яких до 95% пов'язано з білком-носієм церулоплазміном.
Мідь відіграє життєво важливу роль в організмі, оскільки необхідна для формування сполучної тканини, еритроцитів і меланіну. Вона також допомагає виробляти енергію, транспортувати залізо, підтримувати неврологічну функцію і запобігати окисне пошкодження.
Які продукти є хорошими джерелами міді?
Мідь міститься в різноманітних продуктах, як тварин, так і рослинних. Наприклад її багато в морепродуктах, печінці, рибі, квасолі, какао-порошку, цільнозернових крупах, авокадо, мигдалі, волоських горіхах і насінні соняшнику.
Скільки потрібно міді?
Норма для дорослої людини становить 1,2 мг. Якщо дотримуватися принципів раціонального збалансованого харчування, це кількість легко отримати з щоденної дієти. Надлишок міді зустрічається дуже рідко, але це може статися в результаті забруднення їжі води або в результаті прийому великої кількості добавок.