Стаття була опублікована в журналі Journal of Medicinal Food.
Вчені дослідники вплив бактерії Lactobacillus rhamnosus на мишах, яким давали алкоголь протягом двох місяців. Після впливу алкоголю, кишкова мікрофлора мишей була в не найкращому стані - зменшилася кількість лактобактерій, біфідобактерій, збільшилася кількість грамнегативних бактерій. Що стосується печінки, то вона була збуджена і збільшено накопичення жиру органом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як вибрати якісний кефір?Останні два тижні експерименту, мишам давали Lactobacillus rhamnosus.
"У міру того, як функції Lactobacilli стають більш зрозумілими, з'являється все більше сфер застосування для продуктів Lactobacillus. Ми продемонстрували, що Lactobacillus rhamnosusGG (LGG) може запобігти алкогольне ушкодження печінки. Гранули LGG отримували грануляцією в псевдозрідженому шарі з середовищем, що складається з крохмалю, сухого знежиреного молока, порошку молочної сироватки, мікрокристалічна целюлоза і мальтози і ферментованої рідини LGG", - йдеться в дослідженні.
В результаті алкогольний дисбактеріоз зменшився, а печінку стала накопичувати менше жиру. Це не перше дослідження впливу бактерії Lactobacillus rhamnosus. Раніше ця ж дослідницька група виявила її здатність покращувати бар'єрні функції кишечника.
Вчені висловили надію, що отримані дані допоможуть у розробці нових препаратів для лікування випікання.