Повноцінне харчування рятує від зривів і бажання чимось перекусити без шкоди для здоров'я і фігури
Під час дієти від зриву ніхто не застрахований. Він може статися як у професійного спортсмена, так і у людини, яка тільки почала робити перші кроки на шляху до своєї ідеальної ваги. Мабуть, не порушували режим харчування тільки люди, що володіють міцною силою волі і знають, як впоратися з сильним бажанням перекусити чимось шкідливим для фігури. Про найголовніші секрети ідеального і комфортного схуднення розповіла американський лікар-дієтолог Айат Слейман.
Тривожна кнопка зриву
На думку експерта, невгамовне бажання з'їсти що-небудь калорійне може свідчити про те, що організм не отримує разом з кожним прийомом їжі достатню кількість поживних речовин, необхідних для нормалізації рівня цукру в крові.
Тому багатьом і не вдається поліпшити своє здоров'я, харчування і фігуру, адже в надії на швидке схуднення, вони беруться за найжорсткіші дієти, які передбачають обмеження у всьому, в тому числі і в улюблених продуктах. Однак, як відомо, такі способи вельми небезпечні і не приносять ніякого результату, крім розчарувань і зіпсованої нервової системи.
Способи комфортного схуднення
На щастя, існують досить ефективні способи, які допомагають усунути почуття голоду, при цьому не порушуючи обраного режиму харчування. Про найрезультативніші розповіла американський дієтолог.
По-перше, всім тим, хто худне, потрібно знати, що кожний прийом їжі повинен бути повноцінним і збалансованим, тобто повинен складатися зі страв, багатих всіма необхідними корисними речовинами: клітковиною, здоровими жирами і білком. Тільки так можна наситити організм і не відчувати голод довгий час.
По-друге, в обідній час потрібно їсти більше білка, а не вуглеводів. Для прихильників дієт ця речовина важлива, в першу чергу, тому, що вона допомагає в транспортуванні інших речовин в організмі. Крім того, завдяки йому кров швидше розносить по тілу вітаміни, гормони і кисень.
По-третє, щоб контролювати свій емоційний стан і не зриватися, необхідно стежити за кількістю їжі, що з'їдається протягом дня. Її повинно бути достатньо для насичення, підсумувала експерт.