Здавалося б, це звичайна ягода. Але наскільки вона корисна!
журавлина
Корисні властивості журавлини широко відомі: вона містить величезну кількість вітаміну С, вітаміну Р і має потужну антиоксидантну дію, що запобігає старінню організму.
Як протилихоманковий і протизапальний засіб журавлина традиційно застосовувалася в народній медицині як Нового, так і Старого Світу. Використовували її і для лікування та профілактики хвороб нирок, сечового міхура та сечовивідних шляхів. Лікувальна дія журавлини пояснювалося тим, що вона створює підвищену кислотність, тим самим утворюючи недружнє середовище для життєдіяльності бактерій, що оселилися в сечовивідній системі.
Дослідження останніх років відкрили справжні механізми антимікробної дії журавлини. Виявилося, що біофлавоноїди, які виробляються цією рослиною, не дозволяють патогенним організмам прикріплюватися до клітинної стінки організму людини. І це стосується не тільки мікробів, що інфікують сечовидільну систему, а й тих бактерій, які утворюють нальоти на зубах, надалі викликаючи карієс.
Тому якщо раніше в медицині журавлину в поєднанні з антибіотиками успішно застосовували для лікування пієлонефриту, циститу та уретриту, то зараз багато лікарів починають використовувати її для профілактики та лікування карієсу.
А як саме ви вживаєте журавлину?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як налагодити стосунки між дітьми у сім'ї?
Як допомогти школяреві впоратися з великим навантаженням?
Крем-брюле з ромом: рецепт коктейлю для новорічних свят