Редиска є не тільки доступним, але і корисним овочем. Коренеплоди редису сприятливо впливають на серцево-судинну систему, покращують травлення і допомагають при ожирінні. Завдяки високому вмісту клітковини, редиска сприяє виведенню з організму шлаків і зайвого холестерину.
Речовини, що входять до складу редиски, допомагають контролювати рівень цукру в крові, і є невід'ємним компонентом меню людей, які страждають на діабет. Речовина антоціан, виходячи з недавніх наукових досліджень, яка міститься в редисці, попереджає розвиток ракових захворювань. Не менш корисна редиска для профілактики простудних захворювань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народні рецепти що позбавлять відкладення солейВарто відзначити такі корисні властивості редиски, як жовчогінні і сечогінні, а також її позитивний вплив на перистальтику кишечника. Сік рослини є відмінним антисептиком і покращує апетит. Вживання редиски позитивно позначається на стані волосся і нігтів людини, а також покращує колір шкіри. Редиска повинна обов'язково входити в раціон людей, які страждають авітамінозом і хронічною втомою після зими.
Високий вміст калію сприятливо впливає на серце, бор потрібен суглобам, а ванадій допомагає при профілактиці сечокам'яної хвороби.