Один з порад фахівців - вживати більше продуктів, що містять речовини флавоноїди.
Експерти в галузі харчування назвали п'ять пов'язаних з довголіттям харчових звичок.
Їсти різнокольорові овочі та фрукти. За словами одного з експертів, доктора медичних наук Емі Гудсон, така звичка сприяє отриманню різноманітного набору вітамінів, мінералів, антиоксидантів, що позитивно позначається на роботі серця і кишечника,
Різноманітний раціон. Звичка харчуватися різноманітно має на увазі, що людина їсть багато овочів і фруктів, а також споживає білки, цільне зерно, м'ясо, рибу. Згідно з вердиктом магістра медицини Річчі-Лі Хотц, різноманітне харчування вкрай позитивно позначається на балансі кишкової мікрофлори.
Робити наголос на рослинні продукти. Багато досліджень показують, що коли основу раціону складає рослинна їжа у вигляді овочів, фруктів, бобових, цільного зерна, горіхів і насіння, це корелює з хорошими показниками здоров'я серця, відсутністю зайвої ваги, кращої захищеністю від діабету.
Помірність. Одна з найголовніших харчових звичок, які забезпечують хороше здоров'я і довголіття, пов'язана з контролем споживаних калорій. Експерти радять не тягнутися за закусками, якщо не відчувається реального голоду.
Споживання флавоноїдів. Активне поїдання цих харчових компонентів, що містяться в ряді рослинних продуктів і шоколаді, сприятливо позначається на головному мозку, дає ефект профілактики його вікового руйнування, що також пов'язано з довголіттям.