При розщепленні складних вуглеводів (полісахаридів) організм використовує інший механізм ніж для переробки простих. Для їх переробки внутрішнім органам потрібно досить тривалий час. Молекули полісахаридів спочатку роз'єднуються, перетворюючись на прості вуглеводи, і лише потім перетворюються в енергію. Рівень цукру при цьому залишається стабільним і утримується в межах, безпечних для здоров'я. Складні вуглеводи забезпечують людину великим запасом енергії, якої достатньо для активної діяльності протягом дня.
До полісахаридів відносять крохмаль, целюлоза, глікоген та ін В шлунково-кишковому тракті людини крохмаль взаємодіє з внутрішніми рідинами. Під впливом води він трансформується в простий вуглевод - глюкозу. Остання легко засвоюється організмом.
Целюлоза (клітковина) являє собою харчові волокна. У більшості ссавців, до яких відноситься і людина, відсутні ферменти, здатні повністю розщеплювати цей полісахарид. Тим не менш клітковина дуже корисна. Жорсткі волокна, просуваючись по кишечнику, очищають його від шлаків і ліквідують запори.
Глікоген часто називають «запасним» вуглеводом. Він утворюється залишками глюкози і накопичується в клітинах печінки і м'язів. Енергетичний запас, укладений в гликогене, при необхідності використовується для поповнення ресурсів організму. Він мобілізується в разі різкого падіння рівня глюкози. Особливі ферменти розщеплюють глікоген до простого вуглеводу, відновлюючи безпечні показники цукру крові.
Основними «сховищами» складних вуглеводів є бобові (крім сої), бурий рис, пшениця, ячмінь, овес, кукурудза, хліб з борошна грубого помелу, картопля, морква, макаронні вироби з пшениці твердих сортів, висівки та ін Страви з цих продуктів зарядять організм енергією, але не завдадуть шкоди здоров'ю і не додадуть зайвих кілограмів. Саме складним вуглеводам потрібно віддати перевагу при формуванні щоденного раціону.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 5 правил як схуднути після свят