СмаженеЗамініть смажені картоплю, філе та рибу приготовленими на пару або вареними стравами. У протилежному випадку шлунок виділяє багато кислот і шлункового соку, вас постійно мучить почуття голоду і ви заїдаєте булочками, цукерками та чаєм із цукром.
Жирні супиБульйон, зварений на кісточці або жирному м'ясі, відрізняється високим відсотком живильних речовин. Наїстися борщем або супом на наваристому бульйоні дуже складно. Через кілька годин вам знову захочеться їсти. Вся справа в тому, що для перетравлювання такої їжі шлунок виділяє багато шлункового соку і однією стравою справа, як правило, не закінчується, і ви за обидві щоки уплітаєте калорійний десерт. Тому рішуче відмовтеся від м'ясних супів на користь грибних або овочевих.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які продукти будуть корисні для серцяМаринованеМариновані хрусткі огірки, гриби, помідори, капуста дуже смачні і просто незамінні в сполученні зі шматком м'яса і картоплею. Однак крім того, що вони змушують шлунок посилено працювати, так ще і викликають спрагу та вимагають години дві або три після трапези літрами поглинати рідину. А це чревате зайвими кілограмами, тому що сіль затримується в організмі. Тому якнайбільше їжте свіжих овочів і фруктів, запікайте їх у мікрохвильовці або звичайній духовці.
ГостреСхідні красуні звикли до гострих страв і серед них нечасто зустрічаються дами із зайвою вагою. Однак на наш організм гостре діє не занадто благотворно. Однозначно виключіть зі свого раціону чорний і червоний перець, цибулю, імбир і гірчицю. Замініть їх запашними та ароматними травами, такими як васильок, кріп, петрушка і кинза. Вони дуже корисні, тому що містять багато вітамінів і корисних речовин.
КислеБудьте уважними: кислі ягоди і фрукти однозначно після їхнього прийому викликають почуття голоду. Згадайте, як після кислого яблука вас тягне на солоне! І знову згадайте про шлунковий сік, що при цьому процесі виробляється в надлишку. Тому їжте солодкі ягоди та фрукти і найкраще в сполученні з молочними продуктами.