Коли кількість справ зростає, а світловий день зменшується, ми часто відчуваємо втому і нервозність. Щоб цього уникнути, щодня з'їдайте по одному плоду хурми. Вона підвищують працездатність і заспокоює нерви.
Восени ми все більше часу проводимо перед телевізором, за комп'ютером, екраном планшетів і смартфонів. Вітамін А, що міститься в хурмі, необхідний для підтримки гостроти зору.
У хурмі міститься вітамін С, так необхідний для підтримки імунітету. Потужним ударом по застуді стане вітамінний салат з хурми і часточок апельсина.
Якщо захворювання не вдалося уникнути, скоріше видужати допоможе полоскання для горла з 3 ст. ложок свіжовичавленого соку хурми і теплої води.
Хурма корисна і при хворобах легенів: пневмонії і бронхіті.
Восени так і тягне попити чай з чимось солоденьким. Відмінна альтернатива тістечком і шоколадкам - хурма. У 100 г фрукта міститься всього від 50 до 70 ккал, залежно від сорту. До того ж цей осінній плід містить багато клітковини, яка дарує тривале насичення.
Але не варто дотримуватися монодієти на хурмі через вміст в ній в'язкої речовини таніну. У великій кількості він може викликати запори. А ось 1-2 плоди як перекушування - ідеальний варіант для тих, що худнуть.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яскраві продукти: які кольори корисніші Восени наша шкіра піддається агресивним факторам навколишнього середовища і вимагає більш ретельного догляду. Хурма допомагає вирішити деякі косметичні проблеми. Змішайте м'якоть хурми з яєчним жовтком або вершками - отримаєте живильну маску, яка має бактерицидні і Ліфтингові властивостями. Така процедура допоможе скоротити висипання, звузить пори і підвищить тонус шкіри.
Восени не хочеться зайвий раз виходити на вулицю навіть для того, щоб сходити в кафе. Але якщо хочеться побалувати себе чимось незвичайним, спробуйте використовувати хурму в приготуванні нових страв. Наприклад, подайте до м'яса соус з сезонного фрукта. Для цього до м'якоті двох плодів хурми додайте 1 ч. Ложку аджики і 1 ч. ложку меду, все подрібніть в блендері.