Вітамін В15 був вперше виявлений японським ученим Томпямою в 1950 році в печінки бика, а вже в 1951 він був синтезований з ядер абрикосових кісточок американським ученим Кребсом. Друга назва - пангамова кислота (з грецької pan - усюди, gamy - сім'я), вітамін В15 отримав завдяки своїй широкій поширеності в насінні рослин. Пангамова кислота - вітаміноподібна речовина, добре розчиняється у воді, руйнується при дії високих температур і під впливом світла.
Вітамін В15 часто називають антитоксичим фактором
Роль вітаміну В15
Вітамін В15 бере участь в обміні жирів, знижує рівень холестерину в крові, бере участь в окисно-відновних процесах організму, підвищує використання кисню в тканинах, збільшує тривалість життя клітин, стимулює синтез білків, збільшує вміст креатинфосфату в м'язах і глікогену в печінці і м'язах, має протизапальну і судинорозширювальну властивість.
Будучи потужним антиоксидантом, вітамін В15 має антитоксичні властивості, стимулює роботу печінки і наднирників, знижує алкогольну залежність і запобігає похмілля.
Завдяки своїм функціям вітамін В15 знижує стомлюваність м'язів і підвищує працездатність, позитивно впливає на роботу серця, зменшує ризик розвитку ожиріння печінки, виводить з організму токсини і продукти розпаду алкоголю і деяких ліків.
Добова потреба
Добова потреба у вітаміні для дорослої здорової людини становить 1-2 мг.
Взаємодія вітаміну В15
Ефективність вітаміну В15 підвищується при спільному прийомі з вітаміном А і вітаміном Е.
Симптоми дефіциту
підвищена стомлюваність зниження працездатності дратівливість нервові розлади порушення роботи залоз недостатність постачання тканин організму киснем серцеві порушення передчасне старіння
Симптоми передозування
головний біль дратівливість сонливість слабкість тахікардія погіршення серцевої діяльності