Авітамінози розвиваються, якщо в організм людини недостатньо надходять один або кілька вітамінів. Найбільш часто причиною авітамінозу є низький вміст вітамінів в їжі при одноманітному харчуванні. Особливо неблаготворно впливають на організм рафіновані, сушені та консервовані продукти, коли в організм надходить багато вуглеводних компонентів, недостатньо білків тваринного походження і жирів і відсутні свіжі овочі та фрукти. Грає роль також неправильне зберігання продуктів та порушення правил кулінарної обробки - в результаті чого вітаміни руйнуються.
Авітаміноз може бути при значному фізичному і розумовому навантаженні, нервово-емоційній напрузі, під впливом низької температури повітря, при кисневому голодуванні, при вагітності, коли потреба у вітамінах підвищується. При авітамінозі з'являється загальна слабкість, стомлюваність, дратівливість, погіршення сну, зниження працездатності. Народна медицина пропонує свої методи для боротьби з авітамінозами.
- При авітамінозі корисно їсти свіжі плоди горобини червоної або плоди, настояні на меду.
- Також корисно вживати свіжі або протерті з цукром ягоди червоної горобини.
Також прекрасний вітамінний засіб - сік горобини звичайної. Досить випивати цього соку по одній столовій ложці два-три рази на день.
- У зимовий і весняний час хороший джерело вітамінів - настій плодів горобини звичайної. Приготування: одну столову ложку сушених плодів помістити в термос і залити склянкою крутого окропу, настоювати кілька годин, періодично збовтуючи, процідити, вживати по півсклянки три-чотири рази на день.
- Ягоди жимолості свіжі або у вигляді варення з чаєм застосовують при авітамінозі вітаміну С.
- При авітамінозі 2 л соку плодів горобини червоної змішати з 1,2 кг цукру, варити на слабкому вогні, постійно помішуючи вміст, до густоти сиропу. Зберігати в темному холодному місці. Приймати по 1 - 2 ст. л. 3 рази на день до їди.
- При авітамінозі рекомендується приймати сирі, квашені, варені ягоди брусниці.
- Корисно регулярно приймати настій плодів шипшини коричного по півсклянки 3 - 4 рази на день. Приготування: сухі плоди шипшини подрібнити, столову ложку сировини помістити в попередньо прогрітий термос і залити крутим окропом, настоювати кілька годин, процідити. Настій плодів шипшини стане набагато смачнішим і цілющі властивості його багаторазово посиляться, якщо в нього додати мед (за смаком).
- Пити настій плодів калини по 2 склянки на день. Приготування: плоди калини ретельно розім'яти в ступці, потім одну столову ложку сировини залити склянкою окропу і настоювати кілька годин, процідити.
- Є ягоди чорної смородини, протерті з цукром або консервовані з цукром.
- При авітамінозі корисно їсти апельсини або пити сік з них.
- Корисно кілька разів на день їсти курагу. У плодах абрикоса містяться вітаміни А (у формі каротину), вітаміни групи В, вітамін PP.
- Чотири рази на день приймати по півсклянки настою коренів кульбаби лікарської. Приготування: чайну ложку сухих, подрібнених коренів кульбаби залити склянкою окропу і настоювати, закутавши рушником, не менше півгодини, процідити.
- Пити відвар трави і насіння портулаку городнього. Приготування: 2 ст. л. сухої сировини залити склянкою окропу і варити на слабкому вогні 5 - 7 хвилин, остудити, процідити. Випивати склянку відвару протягом дня.
- Пити настій листя морошки по півсклянки 3 - 4 рази на день. Приготування: столову ложку сухого листя залити склянкою окропу і настоювати під кришкою 15 - 20 хвилин. Сухе листя морошки можна додавати в заварку при приготуванні чаю.
- При гіпо- та авітамінозі вітаміну С пити настій квіток календули як стимулюючий засіб. Приготування: 2 ст. л. сухих квіток помістити в попередньо прогріту посуд, залити окропом і настоювати під кришкою 15 - 20 хвилин, процідити. Приймати по 2 ст. л. 5 разів на день перед їжею.
- Для профілактики авітамінозу необхідно щоразу перед їжею є свіжий ріпчаста цибуля. Можна замість цього приймати свіжовіджатий сік цибулі ріпчастої по чайній ложці 3 рази на день, ріпчаста цибуля - відомий джерело вітаміну С.
- Сік листя волоського горіха змішати з рівною кількістю меду, розчинити отриману масу в склянці теплої кип'яченої води і випити цей розчин протягом дня.
- Відвар нирок або кори осики приймати по півсклянки 3 рази на день. Приготування: столову ложку сухого, подрібненої сировини залити склянкою окропу, поставити на водяну баню і варити не більше чверті години, остудити, процідити.
- Прополісово-часникова суміш: 200 г головок часнику двічі пропустити через м'ясорубку, додати 100 г 96% -го спирту. Суміш тримати в темній пляшці 20 днів, потім пропустити через полотно і видалити залишки; через 3 дні додати 150 г меду і 10 г 30% -го прополісу. Застосовувати 3 рази на день до їди в зростаючій дозі від 1 до 15 крапель, потім з 6-го дня знижувати дозу, на 12-й день прийом по 25 крапель.
Читайте також: Свіжовичавлені соки: користь і шкода
- При авітамінозі часто виникає хронічна втома: сироп шипшини розбавляти 1: 1 водою і пити по чайній ложці 3 рази на день. Щоб уникнути гіпервітамінозу приймати цей напій потрібно 5 разів на тиждень, роблячи перерву на 2 дні.