За словами Григорія Конєва, хоча хурма і є у багатьох відношеннях корисним фруктом, її потрібно дуже обережно вживати людям, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту.
При гастриті з підвищеною кислотністю хурма підходить, але при ерозивно гастриті і виразці шлунка в період загострення її вживання завдасть шкоди.
Не можна їсти хурму в тому випадку, якщо у людини є діарея: дозрілі плоди хурми відомі здатністю посилювати послаблюючий ефект, пояснив фахівець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від варикозу вбереже хурма"Тим, хто має низький кров'яний тиск, хурма протипоказана в будь-якому вигляді", - підкреслив Конєв.
Крім цього, лікар закликав не їсти нестиглу хурму, оскільки в її плодах міститься багато таніноподобних продуктів і пектину, здатних склеюватись в шлунку в грудки і формувати безоари - чужорідні тіла з частинок різних речовин.
Також хурма протипоказана при каменях у нирках, сечокам'яної хвороби, а також різних патологіях підшлункової залози. Діабетикам хурму треба вживати обмежено - не більш одного плоду в добу. У великих кількостях хурма може провокувати значне виділення інсуліну, тому навіть здоровим людям в день бажано з'їдати не більше трьох плодів.