Відверто кажучи, не все так просто.
Якщо бляшки виросли в артерії, що веде до серця і закрили просвіт цієї судини до 50%, може виникати стенокардія. Вона проявляється печінням та болем у грудях, який може віддавати в руку, шию, нижню щелепу. Якщо ж така проблема виникла в судинах кінцівок, може виникати переміжна кульгавість – бій у нозі, що виникає при ходьбі, але проходить при відпочинку.
При появі таких симптомів варто звернутися до лікаря (терапевта, кардіолога або судинного хірурга), він призначить необхідні обстеження. Якщо ж скарг немає, але є фактори ризику (паління, зайва вага та ін.), то починати потрібно з вимірювання артеріального тиску та аналізу крові на такі показники, як холестерин, тригліцериди, ліпопротеїди низької та високої густини, глюкоза, глікозильований гемоглобін. Потім можна зробити УЗД сонних артерій, щоб визначити міру ураження судинного русла.
Артерії – не "каналізаційні труби", тому "очистити" їх у прямому значенні цього слова неможливо. Щоб уповільнити розвиток атеросклерозу, потрібний комплексний підхід.
Знадобиться прийом препаратів для лікування порушень обміну холестерину, артеріальної гіпертонії або цукрового діабету, якщо є такі супутні захворювання. Також потрібно буде змінити спосіб життя: дотримуватися дієти (краще середземноморської), відмовитися від куріння, включити в життя фізичну активність, вживати не більше 100 мл алкоголю на тиждень.
У такому випадку можна буде боротися з бляшками.