Дослідники з Австралії встановили, що щоденне вживання жменьки мигдалю сирого скорочує споживання їжі і гормонально регулює апетит.
Про це повідомляє European Journal of Nutrition.
В рамках нового дослідження експерти вивчили зв'язок мигдалю з гормонами, що регулюють апетит, самооцінку апетиту та короткострокове споживання енергії. До експериментів залучили 140 людей, яких поділили на дві групи:
- перші натщесерце їли жменьку сирого мигдалю (калорійність горіха становила близько 15% від їхньої щоденної потреби в енергії); - другим надали аналогічну дозу калорій із вуглеводного безгоріхового батончика.
Після цього протягом кількох годин вчені регулярно робили забори крові, щоб визначити рівень гормонів, а ще за кілька годин піддослідні отримували шведський стіл, завдяки якому могли наїстися вдосталь.
Виявилося, перша група піддослідних характеризувалася меншим апетитом. Розмір їхньої середньої порції порівняно з порцією групи, що вживала вуглеводний батончик, містила на 70 кілокалорій менше (калорійність одного шматочка хліба).
Також у крові «мигдаликів» зафіксували зростання концентрації гормонів, які пов'язані з почуттям ситості та уповільненням травлення. Обидва фактори корисні для того, щоб скоротити дозу їжі та нормалізувати вагу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як батькам виховати справжнього чоловіка?
9 запитань, які допоможуть зрозуміти, що дитина думає про маму