Спеціаліст попередила любителів покупного квасу про ризик набрати зайві кілограми
Чи корисний квас?
У жаркий день як ніколи хочеться випити охолоджений і корисний напій. Наприклад, квас з найближчого кіоску. Це один з найпопулярніших літніх напоїв, а в його склад входить вітамін групи В.
Але дієтологи попереджають, що квас не у всіх випадках корисний для організму, адже він належить до групи напоїв, що містять цукор . Про це і шкідливі властивості квасу повідомила дієтолог Антоніна Стародубова.
Дотримуйтесь норму і будьте здорові!
Відповідно до рекомендації лікаря, щоденне загальне споживання цукру не повинне перевищувати 50 г в день. Тим часом, багато хто навіть не замислюється, що, випиваючи кілька склянок цукровмісних напоїв, відразу перевищують межу цієї норми. Навіть людям, які не мають проблем із зайвою вагою, не рекомендується вживати більше однієї порції квасу в 200-250 г в день, адже саме це безпечна для організму людини доза напою.
Читайте і вибирайте
Згідно зі словами дієтолога, щоб вибрати квас, який містить меншу кількість цукру в складі, необхідно звернути увагу на харчову і енергетичну цінність напою, а також на склад його інгредієнтів. Це ж правило стосується і вживання інших газованих напоїв, у складі яких надмірна кількість цукру.
Незважаючи на те, що багатьом відомі корисні властивості квасу, його вживання обмежене для пацієнтів з гастритом, підвищеною кислотністю шлунка, високим вмістом сечової кислоти, цукровим діабетом, цирозом печінки, сечокам'яною хворобою і низьким кров'яним тиском.
Вживати квас при цукровому діабеті не бажано, попереджають дієтологи. Потрібно враховувати вміст цукру в напої в сумарному добовому споживанні вуглеводів. Квас, що містить цукор в якості одного з інгредієнтів, можна замінити на напій, який створюється на основі меду.