Якщо хочете допомогти вашому "моторчику", то варто вживати кедрові горішки.
Користь кедрових горіхів у тому, що вони багаті на ненасичені жирні кислоти, вживання яких, як відомо, покращує роботу серця, запобігає утворенню бляшок холестерину в судинах. Ці кислоти також сприяють якнайшвидшому розщепленню та засвоєнню організмом жирів. Таким чином, вживання горішків у їжу слугує гарною профілактикою гіпертонії, ішемічної хвороби серця та атеросклерозу.
З рослинних жирів, рекомендованих дієтологами для вживання, перші рядки займають оливкову олію та олію кедрових горіхів. Ці продукти незамінні для тих, хто прагне позбутися зайвої ваги. Лецитин, що міститься в кедрових горіхах, необхідний для живлення клітин головного мозку. Крім того, продукт багатий на мінеральні речовини, споживання яких сприяє підтримці імунітету.
Вітаміни Е та В, що входять до його складу, подарують здоровий доглянутий вигляд шкірі та волоссю, зміцнять кісткові тканини. Користь кедрових горіхів полягає ще й у тому, який сприятливий вплив надає їх регулярне споживання роботу травної системи. Продукт безцінний для тих, хто страждає від виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, гастриту, підвищеної кислотності.
Шкода від кедрових горіхів може виявитися при надмірному захопленні ними. На 60% насіння складається з жирів, тому не варто перевищувати добову норму їх споживання, для дорослої людини це 20-30 г. Уточніть, чи немає у вас індивідуальної непереносимості продукту. І, звичайно, не забувайте, що користь та шкода кедрових горіхів безпосередньо залежать від їхньої якості.
А ви колись куштували такі горіхи?