Свіжі зрілі плоди, соковиті і солодкі, з вигляду нагадують невелику грушу (незрілі абсолютно неїстівні через їдкий молочний сік). Усередині плодів - безліч дрібного насіння. Плоди інжиру дуже тендітні, ніжні, зберігати їх майже не можна. Тому, вибираючи свіжий інжир, звертай увагу на колір (він повинен бути однорідний, ніяких темних плям!), Запах (ніжний, трохи солодкуватий) і цілісність шкірки.
У плодах інжиру багато вітамінів, мінеральних речовин, клітковини, заліза і фосфору, білків і цукрів! А за вмістом калію інжир поступається лише горіхам. У сухому інжирі цукру більше, ніж у фініках, а заліза більше, ніж у яблуках. А ось жирів - всього 1,3 відсотка. Медики рекомендують використовувати інжир як потогінний, жарознижуючий, протизапальний засіб. Молочний напій, зварений з інжиром, - один з найсильніших засобів від застуди. З плодів інжиру варять варення, джем, з ними готують м'ясо, салати, з них роблять вино.
Свіжий інжир особливо хороший, коли він дуже стиглий - майже лопається від стиглості (недозрілий плід їсти неможливо: в ньому занадто багато їдкого молочного соку). Стиглий інжир, проте, дуже швидко псується: його не можна зберігати довше трьох днів навіть у холодильнику.
Свіжий інжир можна просто подати на десерт, додати у фруктовий салат, а можна зробити інжировий десерт з йогуртом і медом. Свіжий інжир чудово поєднується з в'яленою шинкою (прошутто) - це стара середземноморська традиція. Не менш витонченими гастрономічними парами для нього стануть хамон, фуа-гра, камамбер і горгонзола. Інжир можна нафарширувати; можна, навпаки, використовувати його як фарш для м'ясних страв.
Сушений інжир корисний не менше, ніж свіжий. У ньому 70% цукрів, в основному фруктоза (це найвищий рівень фруктози серед усіх фруктів). Один сушений плід інжиру дає нам 2 грами клітковини, а це 20% рекомендованої добової дози. Завдяки вмісту в інжирі жирних кислот омега-3, омега-6 і фітостеролу (це така жироподібна речовина, яка присутня тільки в рослинах), інжир цінують як засіб, що знижує рівень холестерину.
Сушений інжир можна оживити, вимочивши у воді або розігрівши на парі - в останньому випадку плід збереже свою форму. З сушеного інжиру можна приготувати компот або узвар (особливо смачно вийде, якщо відварити суміш сухофруктів - яблука, курага, чорнослив, родзинки, фініки - і додати до них прянощі).
Сушений інжир чудово виглядає в м'ясних стравах, в тому числі як один з інгредієнтів фаршу. У процесі приготування він вбирає в себе жир і надає страві солодкуватий присмак.
Сушений інжир - традиційний інгредієнт десертів і випічки. У Британії, наприклад, популярний інжировий пудинг. У Північній Африці сушений інжир додають в масфуф - солодкий кускус. А на півдні Франції, в Провансі, готують новорічний десерт Les quatres mendicants - суміш інжиру, родзинок, фундука та мигдалю.