Солодкий перець, як і його вічний друг по тарілці і сусід помідор, приїхав на наші грядки з Південної Америки, де довгі століття, до приходу професійних селекціонерів і любителів садівників, виростав в абсолютно дикому вигляді. Сьогодні солодкі стручки вирощують на всіх континентах, але особливо вони люблять субтропічний і тропічний клімат. На світі існує чотири види цього культурного овоча: перуанський, колумбійський, опушений і мексиканський. Саме до мексиканцеві відноситься улюблений нами солодкий салатний підвид (є ще гострий і кайенский), який багато хто чомусь помилково називають болгарським. Насправді Болгарський - це всього лише один з безлічі сортів паприки, і він нічим не гірше і не краще Майкопського, гогошари, Молдавського, Зірки Сходу, Титану і інших. Тому правильніше говорити перець солодкий або салатний.
Який перець кращий?
Солодкий перець - "найбільш аскорбіновий" серед овочів. Щоб заповнити денну потребу у вітаміні С, треба з'їсти всього один плід (те ж саме можна сказати про апельсин). Тому в застудний осінньо-зимовий час обов'язково налягай на перчик. Тим більше що він низькокалорійний і крім аскорбінки містить каротин, азотисті сполуки, цукор і сіль, необхідні кожній людині. Ось тільки наповнення корисними речовинами залежить від якості, забарвлення і м'ясистості плодів, тому ретельно підходь до вибору улюбленого овочу.
Світлофор на тарілці
Багато господинь сперечаються про те, який перчик краще - не надто презентабельний вітчизняний або яскравий і барвистий імпортний? Фахівці вважають так: коли достигає місцева паприка, краще налягати на неї, а пізніше переходити на іноземок - іноді вони більш корисні! Причому краще купувати червоні плоди. Саме в червоних примірниках є не тільки аскорбінка, але й антиоксиданти рутин і лікопін. Жовті перчики за ступенем корисності стоять на другому місці - в них присутній ксантофилл (похідне каротину), а на третьому знаходяться зелені плоди, які багаті лише хлорофілом. Втім, правильніше за все поєднувати різнокольорові екземпляри і отримувати весь спектр корисних речовин.
Свіжий, соковитий, здоровий
Правила вибору ідеальної паприки прості: плоди повинні бути свіжими, здоровими і соковитими. Зморщені, мляві й зранені екземпляри не купуй, адже вони можуть бути не тільки несмачними, але й небезпечними для здоров'я - через тріщини всередині перцю проникають бактерії і цвілеві гриби. Взагалі, хороша солодка паприка повинна бути великою (7-9 см в довжину), красивою, м'ясистою і без великої кількості насіння. Хвостик-плодоніжка теж має значення. У правильного перчика вона обов'язково зелена і не млява.
Страви з перчинкою
Перець - овоч унікальний. Його можна їсти сирим, запікати в духовці і на багатті, смажити на сковороді і на грилі, фарширувати і перетворювати в ікру, відварювати, солити і маринувати. Причому навіть після обробки в перцевих частуваннях зберігається більша частина вітаміну С - це можливо завдяки Р-активних речовин, які перешкоджають окисленню аскорбінки. Головне - не порушуй кілька правил приготування паприки: не поєднуй її з молоком (проносний ефект може перевершити всі очікування), не клади в стравизанадто багато стручків (смак інших інгредієнтів загубиться) і ретельно вичищай насіння і зрізай внутрішні перегородки, інакше частування може вийти гірким .