Груші містять як розчинну, так і нерозчинну клітковину. Нерозчинна клітковина необхідна для оптимального здоров'я кишечника, оскільки вона допомагає пом'якшити і збільшити обсяг стільця, сприяючи регулярному кишечнику. Нерозчинна клітковина також захищає кишечник від нетравлення, запорів, здуття живота та інших проблем з травленням.
Допомагає боротися з окислювальним стресом
Груші мають антиоксидантні властивості завдяки вмісту вітаміну С. Вітамін С допомагає нейтралізувати шкідливі молекули, звані вільними радикалами, які можуть викликати окисне пошкодження клітин. Дослідження пов'язують цей тип пошкодження клітин із запаленням і виникненням різних хронічних захворювань.
Допомагає запобігти діабету
Предіабетікам і діабетикам не потрібно турбуватися про природний зміст цукру в грошах. Дослідження показують, що груші не підвищують рівень цукру в крові, навіть якщо їх вживати у великих кількостях. Цей ефект також можна пояснити вмістом антоціанів в плодах.
Підтримує здоров'я серця
Кері Глассман, дієтолог і засновник студії Nutritious Life Studio , каже, що деякі фітонутрієнти, що містяться в грушах, такі як антиоксидант глутатіон, можуть допомогти захистити від високого тиску та інсульту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
9 запитань, які допоможуть зрозуміти, що дитина думає про маму