Вітамін Р відноситься до водорозчинних, руйнується під впливом високих температур, світла і кисню. Своїм впливом на організм багато в чому схожий з вітаміном С, взаємно підсилюючи дію один одного.
Роль вітаміну Р
Вітамін Р володіє сильною капіляроукріплюючею дією: підтримує структуру і еластичність кровоносних судин, знижує проникність судин, запобігає й виліковує кровоточивість ясен. Також сприяє підтримці нормального тиску крові, має протизапальну, протипухлинну та жовчогінну дії, є профілактикою для розвитку алергій і виразок, впливає на роботу щитовидної залози, виявляє протинабрякову та спазмолітичну дію.
Окремо можна підкреслити важливість зв'язку вітаміну Р з вітаміном С. Спільно вони беруть участь в окисно-відновних процесах в організмі. А в окремо вітамін Р частково компенсує дефіцит вітаміну С, оберігає від окислення і сприяє його накопиченню в організмі.
Вітамін Р приймають при лікуванні захворювань, що характеризуються підвищеною проникністю судин, глаукоми, алергій, діатезів, інфекційних захворювань. Необхідний він і при набряках, запамороченнях, хворобах внутрішнього вуха.
Добова потреба
Рекомендованою добовою дозою вітаміну є 30-50 мг.
Також вчені рекомендують приймати вітамін Р пропорційно споживаним дозам вітаміну С, на кожні 500 мг вітаміну С близько 100 мг вітаміну Р.
Взаємодія
Відомий факт: вітамін Р підсилює дію вітаміну С.
Зокрема, їх спільний прийом необхідний при лікуванні антибіотиками, сульфаніламідами або аспірином, оскільки всі ці препарати негативно діють на капіляри.
Симптоми дефіциту
загальна слабкість
млявість
швидка стомлюваність
болі в плечах
синюшний відтінок шкіри
болі в ногах при ходьбі
кровоточивість ясен
розвиток вугрової висипки
випадання волосся
крихкість і ламкість капілярів
Гемморагічний діатез
крововиливи в сітківку ока
Симптоми передозування
Надлишки вітаміну Р легко виводяться з організму, тому симптоми передозування не описані.
Джерела вітаміну Р
Рослинні
Цитрусові (особливо перегородки і біла обволікаюча частина плоду), абрикоси, капуста, помідори, салат, перець, петрушка, ожина, черешня, виноград, шипшина, чорна смородина, малина, чорноплідна горобина, зелене листя чайного куща, кава, вино.
Тварини
У їжі тваринного походження вітамін Р не виявлений.