Важливу роль в поліпшенні функції печінки відіграє таке витаміноподібне з'єднання, як ліпоєва кислота. Без неї неможливий нормальний обмін жирів і вуглеводів. Ліпоєва кислота знижує вплив "печінкових" отрут на організм. Вона міститься в багатьох продуктах, але все ж без аптечних препаратів не обійтися, особливо при хворій печінці.
Інші вітаміни печінки також необхідні. При таких грізних захворюваннях, як цироз і гепатит запаси вітаміну А різко знижуються. При цьому виникає ламкість нігтів, шкіра стає сухою, зір у сутінках порушується. В даному випадку необхідний прийом аптечних препаратів. Але самостійно встановлювати для себе дозування препарату не можна, так як при вживанні значних доз вітаміну А орган може сильно постраждати. Тому необхідна консультація з лікарем. Багаті вітаміном А печінка тріски і риб'ячий жир. У молочних продуктах і печінки тварин він також присутній.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Які вітаміни містяться в печінці? У печінці відбувається безліч хімічних реакцій, в яких беруть участь вітаміни В1, В2, В6, В12, РР. Якщо харчування повноцінне, то їх недолік практично не зустрічається. Якщо ж людина дотримується дієти, необхідно підключати полівітамінні комплекси.
Вітамін В1 (тіамін) разом з ферментами бере участь в синтезі білків і жирів, вуглеводному обміні. Брак цього вітаміну може спровокувати печінково-клітинну недостатність.
Вітамін В2 (рибофлавін) покращує стан кров'яних капілярів, функції секреторних залоз шлунка і кишечника, шкіри, слизової оболонки, печінки. Якщо його не вистачає, то зменшується синтез жовчі і знижується її відтік. Найбільше вітаміну В2 міститься в пивних дріжджах і молоці. Також він присутній в грушах, персиках, томатах, шпинаті, буряках, цвітній капусті.
Вітамін В3 (ніацин) бере участь в енергетичному обміні клітин, затримує загибель клітин печінки, підвищує захисну функцію печінки. Багаті змістом вітаміну В3 квасоля, гречка, цільне зерно, помідори, горох, насіння, апельсини, лимони, зелений чай, банани, горіхи.
Користь печінки приносить і вітамін В4 (холін). Він надає органу допомогу в нейтралізації токсичних речовин, стимулює функції кишечника. При його нестачі молекули жиру слабо переробляються і не витрачаються.
Вітамін В6 (піридоксин) синтезує фермент, який бере участь в переробці амінокислот, забезпечує повноцінне засвоєння білків і жирів. Якщо даний вітамін мало, то це веде до шлунково-кишкових розладів, порушень жовчовиділення. Вітамін В6 синтезується кишковими бактеріями. Нестача вітаміну В6 може бути при дисбактеріозі, що супроводжується захворюваннями печінки.
Вітамін В12 (ціанкобаламін) регулює кровотворення. Його часто призначають при хворобах печінки, так як він входить в число необхідних вітамінів. Він міститься в продуктах тваринного походження: печінки, рибі, м'ясі, яйцях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заспокоюємось: народна медицина проти стресуВітамін С (аскорбінова кислота) також виконує ряд важливих функцій: активізує безліч ферментів, бере участь в процесах згортання крові, проникності судин, обміні вуглеводів, утворенні стероїдних гормонів. Крім цього, вітамін С покращує імунобіологічних опірність організму. При нездоровому органі вітамін С потрібно приймати у великих дозах. Багато овочів і фруктів, а також зелені частини різних рослин багаті вмістом вітаміну С. Багато його і в ягодах шипшини.