Останнім часом фруктові соки часто критикували через високий вміст в них цукру. Однак, дослідження, проведене фахівцями Національного інституту громадського здоров'я та навколишнього середовища, Медичного центру Університету Утрехта і Гаазького Університету прикладних наук, дозволило вченим зробити висновок про те, що вживання фруктових соків може захищати від виникнення небезпечних порушень, пов'язаних з роботою серця.
Експерти проаналізували медичні дані про 34,5 тисяч осіб віком від 20 до 69 років, які збирали протягом 14 років. В ході вивчення цього масиву інформації фахівці звернули увагу на вплив регулярного вживання фруктових соків на серцево-судинну систему організму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фруктові соки, які не варто вживати дітям"У тих людей, які випивали до 7 склянок фруктових соків внатиждень, було зафіксовано зниження ризику інсульту, ішемічної хвороби серця", - констатували автори проекту.
На думку експертів, поліпшення функцій серця і судин людини можуть сприяти антиоксиданти, які містяться в соках. За їхніми словами, вміст антиоксидантів у деяких видів соків після пастеризації зростає, а концентрація вітамінів і мікроелементів мало поступається їх вмісту в свіжих овочах і фруктах.