Важливість вітаміну А
Вітаміном А називають групу речовин - ретиноїдів, до складу яких входять ретинол, ретиналь та ретиноєва кислота. Усі вони потрібні для регуляції роботи органів зору.
Вчені з'ясували, що ретиноїди у великій кількості містяться в тваринній їжі: яловичих печінках і серці, червоній рибі, риб'ячому жирі, молоці, яйцях, вершковому маслі. Але отримати вітамін А можна і з продуктів, рослинного походження: їм багаті оранжеві, червоні та зелені фрукти та овочі. Наприклад, морква, помаранчевий та червоний болгарський перець, хурма, грейпфрут, обліпиха.
Якщо цих продуктів недостатньо, то з часом може утворитися дефіцит вітаміну А, який часто проявляється серйозним погіршенням зору.
Які симптоми не можна ігнорувати
За словами ендокринолога Тетяни Бочарової, вітамін А входить до найважливіших вітамінів для зору: він допомагає роботі зорового нерва і зміцнює очні м'язи. Однією з перших ознак нестачі важливого елемента є поява так званої «курячої сліпоти»: коли людина, яка зайшла до приміщення з вулиці, практично нічого не бачить.
Ендокринолог також зазначила, що нестача вітаміну А веде до сухості рогівки та закупорки слізних каналів.
– Це відчуття знайоме всім, хто проводить багато часу за комп'ютером. Ще один неприємний наслідок дефіциту вітаміну А – «куряча сліпота», – каже експерт.
Як поповнити дефіцит вітаміну А?
Вітамін А найпростіше отримати з продуктів тваринного та рослинного походження.
Наприклад, всього у 100 грамах печінки тріски укладено 20 добових норм корисного вітаміну, у такій же кількості сухої паприки та замороженої петрушки – по 10 добових норм. У 100 г звичайної печінки і свіжої моркви міститься 6 і 3 добових норми вітаміну А відповідно. Можна також пити свіжий сік з помаранчевих овочів та фруктів.