Перш за все, майбутнім мамам варто знати, що жінка, машина і акушер не завжди однаково розуміють термін "термін вагітності". Наприклад, у гінекологів є поняття "акушерських тижнів", коли вагітність визначається не по конкретному дню, а згідно умовної точки відліку (це перший день початку менструації).
Машина ж (мається на увазі УЗД) і сама мати розуміють термін вагітності як час безпосередньо від дня зачаття малюка. Різниця між реальним терміном вагітності і акушерським може різнитися на кілька днів (до тижня), і це часто викликає у породіль здивування і навіть суперечки. Але лякатися такого визначення не варто. Це не лікар поганий, просто медицина не всесильна і людина не може передбачати або мати рентгенівське зір. І саме це - одна з причин, чому акушери направляють майбутніх мам на УЗД.
Огляд у лікаря. Це традиційний, найпоширеніший, але відносно неточний метод визначення терміну вагітності. Під час огляду лікар подивиться живіт мами і стан внутрішніх органів, а також задасть традиційні питання: коли почалася остання менструація, і були останні статеві контакти. Ці два питання - основа, по якій здійснюється визначення терміну вагітності акушером. Першим днем вагітності гінеколог (для зручності) вважає перший день початку менструації, а дата останнього статевого зв'язку є свого роду контрольною міткою.
Процедура УЗД проводиться декілька разів за вагітність. Основною його функцією є спостереження за нормальним розвитком плоду. Але для визначення точних термінів вагітності воно теж згодиться. Навіть більше - це один з найбільш точних методів. Особливо якщо дослідження проводили на 1-12 тижні. У цей початковий короткий період плід розвивається дуже інтенсивно, видозмінюючись буквально кожен день. Так що кваліфікований лікар УЗД з точністю до дня вкаже термін вагітності і гаданий день пологів.
Аналіз на гормони. Під час вагітності у кожної жінки в крові підвищується рівень гонадропінів людини (ХГЛ) - гормону вагітних. Так, це те саме з'єднання, відкриття якого дозволило створити ранні експрес-тести на вагітність. Концентрація ХГЧ в крові вагітної збільшується в кілька разів щодня і володіє стабільною динамікою протягом 12 тижнів. Саме в цей час, визначивши рівень гормону в крові жінки, можна з точністю до дня визначити день зачаття. У лабораторних умовах визначення терміну вагітності за допомогою гормонального аналізу - справа тривала і затратна, а тому акушери намагаються користуватися ним якомога рідше. До речі, іноді такий аналіз може дати збій, який свідчить про наявність захворювань гормональної або статевої системи у жінки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як розрахувати, коли можна завагітнітиБіолого-математичний метод. Заснований на знанні курсу шкільної біології та елементарної алгебри, а також свого менструального циклу. Визначення терміну вагітності зведеться до розрахунку передбачуваного дня овуляції: від першого дня затримки відраховують кількість днів, рівно половині терміну менструального циклу. Якщо цикл нестабільний або його ніхто не рахує, відраховують зазвичай 14 діб (бо 28 днів - найбільш поширений менструальний цикл у жінок). І не варто турбуватися, якщо терміни вагітності, визначені на прийомі у акушера, трохи бентежать. На нормальне спостереження за станом матері та плоду похибки в 3-5 днів не впливають, тому на пологах і дитині це не відіб'ється.