1. АлергіяЗ помідорами (як і з іншими яскравими плодами) потрібно бути обережними алергікам. Деяким взагалі заборонені томати.
2. Жовчнокамянна хворобаОрганічні кислоти беруть участь у процесах травлення, активізують роботу шлунка, підшлункової залози, посилюють моторну функцію кишечника. Але при наявності жовчнокам'яної хвороби їх їсти не можна - ситуація може тільки погіршитися. Помідри викликають дуже сильний жовчогінний ефект.
3. Захворювання нирокЯкщо у тебе проблеми з сечостатевої системою, то багато помідорів їсти не можна. Щавлева кислота погано впливає на водно-сольовий обмін. Варені і консервовані помідори призводять до зростання каменів у нирках.
4. Захворювання суглобівЧерез ту ж щавлеву кислоту помідори викликають сильні болі в суглобах. так що при проблемах з опорно-руховим апаратом їх їсти теж не можна.
5. Нікотинова залежністьДеякі дослідники вважають, що помідори збільшують нікотинову залежність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим корисні для організму цукіні6. ПанкреатитПри панкреатиті заборонені зелені або недостиглі помідори.
7. Хвороби ШКТПрія виразці шлунка і гастриті з підвищеною кислотністю не можна захоплюватися помідорами. У період загострення потрібно повністю виключити з меню.
8. ГіпертоніяЛюдям з гіпертонією і іншими захворюваннями серцево-судинної системи також не рекомендуються консервовані помідори в солоному і маринованому вигляді.