Сіль і тиск.Хлорид натрію безпосередньо пов‘язаний з небезпекою підвищеного кров’яного тиску. Він і так присутня в організмі, виконуючи роль регулювальника рідинних і кров‘яних потоків. Підвищуючи вмісту хлориду натрію в крові, людина добровільно підвищує навантаження на серце, мозок та артерії, що призводить до перманентно підвищеного тиску.Велика кількість солоної їжі може зробити ваші кістки крихкими, а зуби — поганими. Справа в тому, що сіль сприяє вимиванню з організму кальцію, який, крім іншого, регулює роботу нервової системи і відповідає за коректне відновлення м’язів. Не дивуйтеся власної суперздатності дратуватися на все підряд — просто постарайтеся знизити кількість вживаної солі.
Сіль і нирки.Щоб правильно функціонувати, в нирках повинно міститися строго певне співвідношення електролітів (натрій і калій) до води. Велика кількість солі порушує цей баланс і, в результаті, нирки починають затримувати більше води в організмі. Тіло опухає, через вени проходить більше крові — привіт, гіпертонія.
Сіль і мозок.У 2010 році вчені з Берклі відкрили і ще один негативний чинник, обумовлений підвищеним споживанням солі. Виявилося, що «біла смерть» знижує когнітивні здібності людини — простіше кажучи (раптом ви вже вживаєте занадто багато солі), любитель солоненького потихеньку тупіє.Лікарі в один голос запевняють: людині досить споживати близько 2400 мг натрію — приблизно 6 грамів солі. Чайна ложка, у звичних кожному кухарю мірки. Більшість людей цю норму щодня перевищує. У поєднанні з кавою, нікотином і алкоголем, ризик нервового виснаження стає більше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: -Лікарі назвали основну причину зайвої ваги