Підвищений холестерин. Холестерин часто підвищується в тих випадках, коли людина зловживає швидкими вуглеводами, які не вимагають великих енергетичних витрат на перетравлення і легко всмоктуються. Йдеться про рафіновані вуглеводи, джерелами яких є такі продукти, як білий хліб, багато бакалійні продукти, рис і манка, макарони, готові пластівці на сніданок і солодощі. Всі ці продукти мають високий глікемічний індекс і ведуть до різких стрибків цукру в крові і рівня інсуліну.
Відчуття втоми. Швидкі вуглеводи дають приплив енергії, але через невеликий проміжок часу після їх вживання настає такий же різкий спад тонусу. В результаті в розпалі дня ви можете відчувати сильну сонливість, занепад сил.
Забудькуватість. Надлишок цукру, головного джерела швидких вуглеводів, згущує кров, що веде до затуманення мозку, гальмує когнітивну діяльність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як вуглеводи впливають на тривалість життя?Перепади настрою. Різкі коливання рівня цукру в крові, пов'язані з реакціями організму на споживання швидких вуглеводів, можуть обумовлювати і проблеми з настроєм. Якщо протягом дня ви відчуваєте те ейфорію, то пригніченість і смуток, однією з причин таких коливань можуть бути швидкі вуглеводи, що з'їдаються в великій кількості.
Головні болі. При надлишку солодкого підшлункова залоза починає працювати в особливому режимі, щоб активізувати виведення зайвого цукру і нормалізувати його баланс. Одночасно з цим кров згущається, що може викликати спазми дрібних судин. Таким чином можуть почати скорочуватися і судини мозку, через що починає боліти голова.
Падіння тиску, слабкість. Існує стан, який називається постпрандиальной гіпотензія: для нього характерні раптова слабкість, запаморочення, стан "ватних" ніг. Даний синдром також може бути ознакою того, що харчування людини порушено, в ньому занадто багато вуглеводів, солодкого. Велика кількість інсуліну і другіхвеществ, що виділяються у відповідь на це, сприяє розширенню кровоносних судин органів черевної порожнини, що і веде до погіршення самопочуття