За словами дієтолога Світлани Фус, часнику дійсно притаманна противірусна та протизапальна дія. Ця властивість продукту пояснюється вмістом такої речовини, як алліцин. Однак, пояснює фахівець, вживати часник можуть тільки люди, які не мають протипоказань - причому, строго в невеликій кількості: не більше 15 грамів щодня.
Нехтування даними принципом може завдати шкоди здоров'ю.
"Якщо їсти часник у великій кількості, це може викликати загострення хронічних захворювань органів травлення, жовчо- та сечовивідних шляхів", - розповіла Фус в своєму Instagram.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Часник: кілька корисних властивостейМедик зазначила, що часник (сирий) може провокувати роздратування слизової оболонки цих органів. Їсти його з цієї причини можуть далеко не всі.
Що стосується здатності часнику лікувати респіраторні інфекції, то його терапевтичний ефект дуже перебільшений, повідомила Світлана Фус. Вона підкреслила, що користь часнику як профілактичний засіб щодо застуди та грипу не підтверджена достатньою кількістю наукових даних. Також не варто сприймати його як ліки.
"Його споживання не впливає на тривалість і тяжкість застуди", - підкреслила Фус.