Вітамін В13 або оротова кислота, хоч і вважається одним з найменш вивчених вітамінів, важливість його для організму не залишає ніяких сумнівів. Вітамін В13 строго кажучи не зовсім вітамін, оскільки не володіє всіма властивостями притаманними вітамінам, а скоріше вітаміноподібна речовина, яка впливає на обмін речовин.
Оротова кислота була відкрита в 1905 році. З відходів винокурного виробництва був виділений новий фактор росту, який спочатку назвали фактором ДДС, а пізніше - вітаміном B13. Вітамін B13 відноситься до групи водорозчинних вітамінів. Швидко руйнується під впливом світла.
Роль вітаміну В13
Роль вітаміну В13 в організмі важко переоцінити: він благотворно впливає на розвиток плода при вагітності, допомагає при лікуванні множинного склерозу, бере участь у синтезі нуклеїнових кислот і метіоніну, попереджає, бере участь у метаболізмі фолієвої та пантотенової кислот, вітаміну В12.
Оротова кислота має анаболічны властивосты оскільки стимулює синтез білків, поділ клітин, ріст і розвиток організму, нормалізує функцію печінки, сприяючи регенерації гепатоцитів, прискорює регенерацію печінкових клітин, знижує ризик розвитку ожиріння печінки.
Ефективна в лікуванні шкірних захворювань у дітей, сприяє зниженню ризику розвитку анемії і навіть запобігає передчасному старінню.
Добова потреба у вітаміні В13
Рекомендованою добовою дозою вітаміну є:
для дорослих 0,5-2 г
для вагітних до 3 г
для годуючих мам до 3 г
для дітей, залежно від віку та статі 0,5-1,5 г
для грудних дітей 0,25-0,5 г
При деяких захворюваннях добові дози можуть бути збільшені, так як вітамін В13 практично нетоксичний.
Взаємодія
Оротову кислоту часто призначають для поліпшення переносимості лікарських препаратів: антибіотиків, сульфаніламідів, резохин, делагила, стероїдних гормонів.
Симптоми дефіциту
Випадків недостатності не описано, так як оротова кислота синтезується організмом в достатній кількості. В окремих випадках (при серйозних пошкодженнях або в підлітковому віці) призначають прийом препаратів, що містять оротову кислоту через підвищену потреби в ній.
Симптоми передозування
В окремих випадках при прийомі додаткових порцій оротової кислоти спостерігаються алергічні дерматози, що швидко проходять після відміни препарату.
Препарат у високих дозах може викликати дистрофію печінки при малобылковы дієті, можливі диспепсичні явища.
Джерела вітаміну В13
Рослинні
Коренеплоди рослин, дріжджі.
Тварини
Печінка, молоко (особливо кінське) і молочні продукти (особливо сироватка).