Оскільки солі калію беруть участь у регулюванні водно-сольового обміну, то достатня їх кількість сприяє виведенню зайвої води з організму і допомагають ліквідувати набряки. Крім іншого даний мікроелемент впливає на активність ряду ферментів, бере участь в обміні вуглеводів, підвищує тонус мускулатури.
Продукти рослинного походження - найкраще джерело калію для організму. Існує досить багато смачних і, що важливо, доступних продуктів, що містять велику кількість калію - їх потрібно щедро включати в щоденний раціон.
Печена картопля - доступне цілий рік джерело калію. Скажімо, одна середня картоплина містить близько 800 мг калію. Причому, найкраще вживати картоплю саме в печеному вигляді, так як при варінні частина корисних властивостей безповоротно втрачається.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зрозуміти яких вітамінів вам не вистачає Вівсяна, гречана крупи, пшеничні висівки лідирують серед злакових щодо вмісту в них калію. Це означає, що вівсяна або гречана каша вранці або хліб з висівками - правильний і багатий калієм сніданок.
Приємні джерела калію
- цитрусові і банани. Стакан апельсинового соку або один банан забезпечать організму 500 мг калію. Не відстає від заморських фруктів і наша землячка-морква - 800 мг калію в одній склянці концентрованого морквяного соку.
Бобові (горох, сочевиця, квасоля і т.д.) повинні бути частими гостями на вашому столі. Варіть з них супи та каші, тушкуйте і запікайте - одна порція першого або другого блюда з будь-якого виду бобових забезпечить вас половиною добової норми калію.
Крім того, що
молоко лідирує за вмістом кальцію, воно ще щедро постачає нас калієм, всього лише один стакан містить 370 мг мікроелемента.
Сухофрукти - не тільки приємний перекус і відмінна альтернатива не надто корисним цукеркам, а й додаткове джерело калію. Наприклад, всього лише півсклянки родзинок містять 600 мг, а курага і того більше - в 100 грамах 850 мг калію.