При дефіциті вітаміну В12 відзначається легка анемія, яка виникає через неправильне утворення клітин крові, зокрема, еритроцитів. Симптомами цього можуть бути печіння і поколювання язика, надмірна дратівливість і апатія. Можуть виникнути слабкість, швидка стомлюваність, легке запаморочення, тупий біль в тілі, головний біль, втрата апетиту, часте серцебиття, почуття мурашок і оніміння на шкірі.
Гіповітамінозом В12 можуть страждати жінки, які часто сидять на дієтах, при відмові від продуктів, багатих цим вітаміном. Також це відноситься і до вегетаріанців, які харчуються строго рослинною їжею, виключаючи зі свого раціону такі продукти, як молоко, яйця, м'ясо і рибу. Те ж саме стосується людей зі строгими релігійними поглядами або традиціями, при яких з меню виключаються деякі продукти (наприклад, в період релігійного посту).
При деяких формах гастриту, при наявності хірургічних операцій на шлунку і кишечнику, при глистових захворюваннях, ентероколітах, а також при хворобах печінки порушується всмоктування цього вітаміну, що також призводить до його нестачі в організмі. Невеликий недолік вітаміну може виникнути при вагітності і в період лактації, а також при при тривалому вживанні алкогольних напоїв.
У здорової людини, яка нормально харчується, в печінці є великий запас цього вітаміну, тому його дефіцит може проявлятися навіть через кілька років. Тому, щоб уникнути гіповітамінозу, необхідно щодня включати в свій раціон продукти, багаті не тільки вітаміном В12, а й іншими вітамінами.
Добова доза у дорослої людини складає близько 3 мкг, у вагітних і годуючих мам норма збільшується до 4 мкг. Отже, одного грама вистачає одній людині практично на все життя.
Вітамін В12 призначають з метою лікування і профілактики гіповітамінозу. При відсутності проблем з шлунково-кишковим трактом, для поповнення нестачі вітаміну в організмі достатньо лише спеціальної дієти, яка багата даними вітаміном. Крім цього, цей вітамін призначають людям, що живиться виключно рослинною їжею (вегетаріанцям) і віруючим людям в період посту. До того ж, благотворно впливає на організм жінки в період клімаксу, після різних хірургічних операцій, а також при хронічній втомі.
Він також призначається при лікуванні анемії, гастриту і виразок шлунка, атеросклерозу, хронічної втоми, гіпотонії і оперізуючого лишаю. Зазвичай його вводять внутрішньом'язово в строго певній дозі.Даний вітамін у великій кількості міститься в м'ясі, рибі, в різних молочних продуктах, а також в потрохах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Використання волоського горіха в народній медициніНайоптимальніша добова норма прийому вітаміну В12 для здорової дорослої людини становить 0,002 мг, а для вагітних жінок ця доза зростає до 0,003 мг. При наявності в раціоні молочних продуктів (сиру, молока, сметани, сиру), м'яса, деяких видів риби необхідність в щоденному прийомі вітаміну В12 в "готовому" вигляді відпадає.