Вчені з Каліфорнійського університету їхні колеги з Інституту науки ім. Вейцмана провели дослідження, що дозволили з'ясувати, чи впливає час доби на ефективність фізичних вправ. Як з'ясувалося, займатися спортом краще ввечері.
За словами одного з авторів дослідження Геда Ашера, майже кожен аспект фізіології і метаболізму диктується циркадним годинником. Це вірно не тільки для людей, а й для кожного організму, чутливого до світла. З думкою колеги погодився Паоло Сассон-Корсі, зазначивши, що його групі вдалося довести - принаймні 50% метаболізму є циркадним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як харчуватись перед тренуванням?Вчені залучили до експерименту піддослідних гризунів, помістивши їх на бігові доріжки в різний час доби протягом їхньої активної фази. Була перевірена працездатність мишей при різних інтенсивностях і режимах вправ. Результати показали, що загальна продуктивність значно краща в темний час доби.
Дослідники також задіяли 12 осіб і виявили аналогічні ефекти. Вцілому, добровольці в дослідженні мали низьке споживання кисню під час фізичних вправ ввечері в порівнянні з ранком, що переведено на кращу ефективність від навантаження. Детальний аналіз виявив, що основний білок 1-Альфа (HIF-1α) відіграє важливу роль в реакції на навантаження, і він активується вправами по-різному в залежності від часу доби.
Експерти відзначають, незважаючи на те, що циркадні годинники зберігалися протягом усієї еволюції, порівняння результатів у людей і мишей складні. Одна з причин полягає в тому, що люди мають більше варіацій у своїх хронотипах.