Для людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, особливо запального характеру, окрошка досить важкий продукт. Квас збільшує бродіння, цибуля і редиска подразнюють слизову. Тому варто готувати окрошку без цих продуктів. Замість квасу можна використовувати кефір, мацоні, айран, рідкий натуральний йогурт, а при бажанні можна трохи розбавити їх мінералкою. Можна додати в окрошку кінзу, петрушку або трохи тархуна - вони додадуть нові відтінки смаку.
Лікарська ковбаса досить калорійна, а також не завжди можна бути впевненим в якості. Тому для здорової окрошки м'ясну складову краще приготувати самостійно. Це може бути куряча грудка, нежирна частина свині, пісна яловичина або телятина. Жирне м'ясо брати не варто - воно збільшить калорійність страви і змінить його смак. М'ясо можна відварити, приготувати на пару, запекти або підсмажити на грилі - всі ці варіанти по-своєму гарні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому краще не їсти квасову окрошку?Ще одна калорійна проблема окрошки - квас. У ньому досить багато вуглеводів, включаючи цукор. У склянці квасу промислового виробництва в середньому 10-14 грамів вуглеводів. Позбутися від них можна двома шляхами - приготувати квас з меншою кількістю цукру самостійно або замінити квас на кисломолочні продукти.
До речі, від картоплі теж можна відмовитися. Сметану можна замінити менш жирним йогуртом та іншими кисломолочними продуктами. Якщо ж ви віддасте перевагу окрошці з кефіром, йогуртом або мацоні, сметана вам і не потрібна.
Традиційну окрошку не варто давати дітям до 5 років - це досить складна страва для дитячого травлення, може бути здуття і інші небажані ефекти. Але дитині старше трьох років можна дати окрошку з огірка, картоплі, вареного м'яса. Можна додати і інші інгредієнти, якщо вони до смаку вашому малюкові, наприклад, зелень або редис. Заправити окрошку найкраще кефіром, йогуртом або мацоні, розведеними водою. Можна зробити заправку з розведеною сметани. Бажано готувати окрошку для дитини окремо з мінімальною кількістю солі і спецій.