Щоб поліпшити пам'ять і роботу мозку, зберегти працездатність і ясну голову, зарядись корисними елементами. Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Корисні властивості брокколі
Хочеш, щоб з роками здатність мозку обробляти інформацію не знижувалася, розум залишався ясним, а пам'ять твердою? Частіше їж овочі та фрукти! Особливо корисна для мозку брокколі. У ній багато вітаміну К і бору, брак яких призводить до зниження мозкової активності. Дуже корисні яблука. Вміщені в них речовини захищають клітини мозку від оксидантного стресу - він веде до втрати пам'яті і зниження інтелекту.
Какао-боби
У них містяться поліфеноли (потужні рослинні антиоксиданти) і мінерали, які покращують кровообіг областей мозку, що відповідають за швидкість реакції і пам'ять. Крім того, какао-боби захищають мозок від окислювальних процесів, що призводять до хвороби Альцгеймера. Щоб попередити це захворювання, лікарі радять випивати по чашці какао щодня.
Корисні властивості риби
Якщо в організм надходить мало поліненасичених жирних кислот омега-3, то клітини мозку погано працюють. Завдяки цим кислотам краще циркулює кров, а значить, в клітини потрапляє більше поживних речовин. Найкращим джерелом омега-3 є жирні сорти риби - наприклад, лосось, сардина, тунець, форель. А ще в рибі багато вітамінів A, D, E, а також заліза, фосфору, кальцію, магнію, цинку і селену, необхідних для підтримки активності мозку.
Користь горіхів
Для енергозабезпечення клітин мозку необхідний вітамін Е, яким багаті горіхи. Вітамін Е також захищає клітинні мембрани від пошкоджень і активізує розумові процеси. А ще в горіхах багато вітаміну С - потужного антиоксиданту, який використовується для виробництва нервових клітин і нейромедіаторів, а також вітаміну РР, каротину, дубильних речовин, заліза, кобальту і цинку. Але пам'ятай, що горіхи дуже калорійні, тому захоплюватися ними не варто.
Молочні продукти
Вони містять велику кількість вітамінів групи В, які відповідають за збереження пам'яті, впливають на стан центральної нервової системи, захищають мозок від перевантажень і стресів, а також запобігають передчасному старінню клітин головного мозку.