А що стосується часнику, то це, безперечно, дуже корисний овоч, але от імунітету він не підвищує. Бактерицидну дію часнику не запереуємо - він дійсно не дозволяє мікробам розмножуватися. І якщо діагностований бактеріальний тип запалення, то часник як природний антибіотик вживати можна і потрібно; до того ж він дуже благотворно впливає на судини. Але коли мова йде про стимуляцію імунної системи, слід звернутися до інших продуктів. Насамперед це має бути їжа з великим вмістом вітаміну С (аскорбінової кислоти), оскільки саме цей вітамін активізує "відповідальні" за імунну систему клітини.
1. Волоський горіх. Звичайно, назвати продукт номер один, що зміцнює імунітет, вельми складно. Але, поза всяких сумнівів, один з кращих - волоський горіх. Якщо людина хоча б два-три тижні (термін пов'язаний з певними циклами обміну клітин в імунній системі) буде щодня вживати волоські горіхи, вона дійсно відчує приплив сил і поліпшення імунного статусу. Скільки горіхів потрібно з'їсти за один день? Денна норма для дорослих і дітей визначається просто: ядерець потрібно стільки, скільки поміщається в долоні, складеної ковшиком.
2. Чорна горобина. Друге місце займає сік ягід аронії (чорноплідної горобини), яка теж дуже багата вітаміном С. Якщо хоча б два-три тижні регулярно пити сік аронії, то це, безсумнівно, позитивно вплине на імунний статус. Добова доза для дітей - не більше 200-250 мл (не відразу, а потроху протягом дня), дорослі ж можуть випивати за день і літр такого соку (але за весь день, а не відразу).
3. Мед і продукти бджільництва. І сам мед, і маточне молочко, і перга - відмінні імуностимулятори, які швидко відновлюють ослаблену імунну систему. Вживати продукти бджільництва (всі, крім меду) краще в першій половині дня, тому що, якщоїсти пергу і маточне молочко на ніч, можливо перезбудження і може порушитися сон, особливо це стосується дітей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП 5 звичок, які нищать ваш імунітет4. Молочні продукти і сир. Серед суперкорисних для імунітету продуктів четверте місце займають всі натуральні молочні продукти і насамперед тверді сири. Молочні продукти містять багато кальцію, чимало в них і серотоніну (так званий "гормон щастя"), крім того, вони добре стимулюють обмін імуноглобулінів. Денна норма твердого сиру для дорослої людини - 150-200 г. Але небажано з'їдати цю порцію за один раз, тому що сири містять багато жиру, так що "передозування" погрожує збільшенням ваги. Істи твердий сир можна постійно, а зовсім не курсами - це не ліки, а дуже смачний і вкрай корисний продукт для кожного дня (якщо є бажання).
5. Виноград, родзинки, натуральний виноградний сік і сухе червоне вино. Ці продукти містять велику кількість вітамінів і мікроелементів, які відмінно стимулюють імунну систему. Але про те, що вино - алкогольний напій, який може принести шкоду, краще не забувати. Скільки сухого натурального вина можна випити за день, не ризикуючи завдати собі шкоди? Дорослий чоловік може собі дозволити близько 300 г, для жінки ж дозволена норма вдвічі менше.
Природно, що корисні для імунної системи продукти абсолютно не обмежуються названими п'ятьма. Доведено, що імунітет стимулюють різні сорти м'яса, найрізноманітніша риба, морепродукти, соя, цитрусові, журавлина, чорна смородина; допоможуть зміцнити ослаблений імунітет і спеції - лавровий лист, імбир, кориця, зелень петрушки, кропу і селери, різні види перцю. Але не забудьте, перш ніж братися за дієтологічне зміцнення імунітету, неодмінно порадитися з лікарем. Адже при різних захворюваннях є деякі протипоказання.