Про це нагадала дієтолог Наталі Макієнко. Лікар розповіла, що якщо в жовчному міхурі є камені, регулярне вживання помідорів може викликати їх збільшення, оскільки овочам притаманна жовчогінна дія. При наявності сечокам'яної, жовчнокам'яної хвороби, гастриті від томатів краще відмовитися.
Також не можна їсти помідори, коли є захворювання підшлункової залози (панкреатит), подагра, частий метеоризм, печія. Запалення і підвищена температура, екзема, псоріаз, свербіж, захворювання суглобів і шкіри - все це теж чинники, що роблять томати небажаними, доповнила дієтолог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хвороби, які лікують помідориЛюдям, які не страждають вищепереліченими порушеннями, помідори можуть дати багато користі. Вони є джерелом великої кількості антиоксидантів, включаючи вітамін C, і важливих для міцної імунної системи мінералів - магнію, калію, фосфору, кальцію, цинку.
"Помідори корисні для профілактики серцево-судинних захворювань, варикозу, геморою, при анемії і зниженому тиску", - сказала дієтолог Макієнко.