Більшість з нас ігнорує сніданки. Чашка кави натщесерце не може вважатися сніданком, а загальноприйняте "де-небудь потім перекушу" приводить до рясного вгамування голоду десь в районі 10-11 годин ранку.
Краще недоспати, ніж недоїсти - це правило цілком можна застосувати до звички снідати вдома, причому смачно снідати і з користю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Напій, який заважає вам схуднутиВідомо, що активність роботи шлунка припадає саме на час з 7 до 9 години ранку. Тому їжа, прийнята в цей період, перетравиться максимально ретельно. До того ж сніданок, багатий вуглеводами і клітковиною, знижує ймовірність виникнення приступів голоду і позбавляє від додаткових перекусів в першій половині дня. Протягом наступних годин організму складніше здійснювати процеси травлення, тому він у другій половині дня швидко перетравлює продукти на «напівфабрикати» і відкладає «про запас».
В ідеалі сніданок повинен складатися зі злаків (для припливу енергії) і з фруктів (для негайного викиду вітамінів), тобто з цільнозернових мюслі. Сухі сніданки служать хорошим початком для задоволення добової потреби організму у вітамінах і мінералах. А, сухі сніданки, збагачені вітамінами і мінералами, забезпечують потребу у вітамінах як мінімум на 25 відсотків і заліза на 17 відсотків від денної норми.\
Нагадуємо, раніше ми писали про те
що можна їсти після 18-00 аби худнути.