Провітамін А (каротиноїди) містять багато овочів. Особливо багаті ним гарбуз, томат, морква. Присутній провітамін А і в лікарських рослинах, наприклад в плодах шипшини, обліпихи, горобини, з яких найчастіше готують настої.
Часто в парі з каротиноїдами присутній
вітамін Е, який є природним антиоксидантом, бере участь в окисно-відновних реакціях, позитивно впливає на стан серцево-судинної та нервової систем. Плоди і масло обліпихи, масло шипшини, кукурудзяне, лляне, насіння льону і гарбуза — хороші джерела вітаміну Е. Їх обов’язково потрібно додавати у весняні страви.
Вітамін С містять плоди чорної смородини, шипшини, горобини звичайної, малини, листя кропиви і суниці. Ці рослини або їх суміш у різних співвідношеннях можна заварювати замість звичайного чаю. Дуже добре зберігається аскорбінова кислота у квашеній капусті, так що цю закуску необхідно включати в зимово-весняний меню.
Високо вміст вітаміну С в листі берези і квітках таволги. Їх добре додавати в збір з листям смородини, суниці та малини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 4 вітаміни для ідеального зоруБагато
вітаміну Р в плодах аронії (чорноплідної горобини), чорної смородини, тому навесні корисно вживати компоти з цих ягід. Багаті рутином і квітки таволги. Високу Р-вітамінну активність проявляє зелений чай. Однак слід пам’ятати, що цей підбадьорливий напій сприяє зниженню засвоювання деяких елементів, наприклад заліза. Його краще пити окремо, а не під час їжі.
Вітамін К бере участь у згортанні крові, викликаючи утворення протромбіну, нормалізує процес згортання крові. Присутній у великій кількості вітамін К в листі кропиви, подорожника, траві грициків, деревію, горця почечуйного, горця перцевого. Перелічені рослини в основному застосовують у вигляді традиційних лікарських форм.