Різноманіття овочів може захищати організм від хвороб та передчасної смерті.
Немає жодних сумнівів у тому, що овочі є основою здорового харчування, але залишаються питання про важливість їхньої кількості та різноманітності. За словами дієтолога, для довгого життя необхідна більша різноманітність овочів та фруктів. Для покращення здоров'я кишечника, імунітету та настрою експерт рекомендує вживати не менше 30 різних рослинних продуктів на тиждень.
"Здорове харчування - це одна з найкращих знарядь, яка у нас є, щоб боротися з хворобами і продовжувати життя людини. Золоте правило полягає в тому, щоб щотижня включати до свого раціону до 30 різних рослинних продуктів. Не менш важливо обмежити споживання солі, стежити за споживанням насичених жирів і залишатися в межах ліміту алкоголю, що рекомендується", - каже лікар-дієтолог Валентина Пономаренко.
Рослинна їжа багата на антиоксиданти, які можуть протистояти окислювальному стресу. Рослинні продукти, такі як фрукти, овочі, цілісні зерна, бобові, горіхи та насіння, містять цінну суміш вітамінів, мінералів, розчинної клітковини та корисних рослинних сполук.
Щотижневе споживання риби населенням не відповідає також рекомендованій кількості. Біла або жирна риба є відмінним джерелом білка і містить безліч різних вітамінів, таких як вітаміни А і D, а також мінерали, такі як кальцій, цинк, залізо та йод, яких багато хто з нас не одержує в достатній кількості.
Жирна риба, така як лосось, скумбрія, форель, сардина або сардини, також багата на довголанцюгові поліненасичені жири, які називаються жирами омега-3, які допомагають серцю нормально працювати і підтримувати нормальний кров'яний тиск.