Якщо після їжі ви відчуваєте себе млявим і втомленим, то це може означати тільки одне: ви їсте неправильні продукти. Суть в тому, щоб їсти продукти, які повільно засвоюються і вивільняють енергію поступово. Такі продукти володіють низьким глікемічним індексом. Продукти з високим глікемічним індексом навпаки швидко засвоюються, тому через годину після їжі ви знову відчуваєте втому.
Вівсянка
Хоч вівсяні пластівці і володіють не дуже низьким глікемічним індексом, але вони містять багато волокон. Волокна обволікають вуглеводи в шлунку, тому ви залишаєтеся ситими довгий час після їжі. Крім того, волокна корисні для травлення, так як вони стимулюють зростання корисних бактерій в кишечнику і запобігають запорам. Плюс, вівсянка є джерелом магнію, білка, фосфору і вітаміну В1.
Йогурт
Спершу може здатися, що йогурт - десерт під виглядом здорової їжі. Проте в йогурті ефективно поєднуються білки і вуглеводи. У той час, коли вуглеводи вже покинули шлунок, білки все ще там знаходяться і подовжують відчуття ситості на кілька годин. Крім того, йогурт багатий корисними бактеріями, які поліпшують травлення і знижують втому, оскільки містять триптофан - попередник серотоніну. Серотонін в мозку бореться з фізичної та емоційної втомою.
Шпинат
Мало того, що шпинат - один з найголовніших джерел заліза, він ще багатий калієм, магнієм і вітамінами групи В.
Шпинат - джерело заліза
Нерідко причиною стомлюваності є залізодефіцитна анемія, тому таким людям рекомендується внесення в раціон шпинату, тому що в ньому міститься багато заліза. Крім того, шпинат є джерелом вітаміну С.
Магній в шпинаті
Магній - ще один мікроелемент, який грає життєво важливу роль у виробництві енергії. Він бере участь в сотні ферментативних реакцій в організмі і робить безпосередній вплив на серцево-судинну, травну і нервову систему; м'язи; нирки; печінку і мозок. Навіть невеликий дефіцит магнію може призвести до зниження рівня енергії, яка змушує тіло працювати на знос і може призвести до виснаження.
Калій в шпинаті
Калій, як і магній, також допомагає працювати м'язам і нервам. Крім того, калій бере участь в утворенні факторів згортання крові, запобігає остеопорозу. Застосування діуретиків (часто призначають для лікування високого артеріального тиску) є частою причиною дефіциту калію. Симптоми дефіциту калію включають м'язову слабкість, м'язові судоми, ламкість кісток, порушення згортання крові і втому.
Горіхи
Горіхи багаті білком і омега-3 жирними кислотами, а також марганцем, магнієм, фосфором, залізом, вітамінами групи В, триптофаном - тобто всіма речовинами, які беруть участь в утворенні енергії.
Як же вони працюють?
Насіння гарбуза, мигдаль, кеш'ю, фундук містять магній, який бореться з м'язовою втомою. Насіння соняшнику, кунжут, волоські горіхи містять триптофан, який полегшує емоційну і фізичну втому. І всі горіхи, і насіння є джерелом білка - головного джерела енергії. Також всі горіхи і насіння містять омега 3-жирні кислоти - незамінні жири, які до того ж залишаються довше вуглеводів і білків в шлунку, тому сприяють тривалому вивільненню енергії.
Боби
Боби є джерелом клітковини, триптофану, мінералів, що грають важливу роль у виробництві енергії, володіють низьким глікемічним індексом (що допомагає уникнути стрибків цукру в крові після їжі). Клітковина покращує травлення і перешкоджає запорів. Триптофан, який є попередником серотоніну - нейромедіатора в мозку - знижує емоційну втому. Крім того, клітковина і триптофан сприяють зниженню ваги.