Повноцінний сон – запорука нормального самопочуття протягом дня та міцного здоров'я. Тому важливо спати, не прокидаючись уночі. І допоможе досягти сну такої якості правильне харчування.
Ні, не йдеться про те, щоб не наїдатися перед сном - це само собою повинно дотримуватися. Інакше рясна вечеря «гарантує» людині не просто відчуття переповненого шлунка, а й проблеми із серцевим ритмом, безсоння та кошмари під час нетривалого сну.
Британський лікар-дієтолог Лола Біггс заявляє: їжа відіграє серйозну роль у відновленні циркадних ритмів – коливань інтенсивності біологічних процесів, пов'язаних зі зміною ночі та дня. Регулюються ці коливання гормоном мелатоніном. А він, у свою чергу, синтезується з їхнього триптофану – амінокислоти. Тому споживання їжі, багатої на триптофан, сприяє швидкому засипанню і гарному сну. І головне джерело триптофану, за твердженням Біггс, - куряче м'ясо. Крім того, ця амінокислота присутня в молоці, кунжуті та вівсянці.
Благотворно впливають на синтез мелатоніну ще й омега-3-ненасичені жирні кислоти. Щоб заповнити їх в організмі, за порадою Лоли Біггс, потрібно регулярно їсти жирну рибу: анчоуси, лосось, сардини, скумбрію та інші види.
Увечері варто також ласувати горіхами – мигдалем та фісташками. Своїм позитивним впливом на сон відома свіжа вишня чи черешня. Але переїдати ці ягоди не можна – інакше чекають проблеми із ШКТ. Про який сон тоді можна буде говорити?
До речі, допоможе міцно заснути і м'ятний чай. Тільки не чай із магазину, а заварена та настояна трава. Ментол, що міститься в листі перцевої м'яти, – це натуральний заспокійливий засіб. Отже, м'ятний чай потрібно регулярно пити перед сном – і організм почне відгукуватися на накопичений розслаблюючий ефект.